Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-24

Przychody z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych

Jak ustalić wartość przychodu z tytułu nabycia świadczenia częściowo odpłatnie? Co jest świadczeniem częściowo odpłatnym przy najmie, pożyczce czy usługach transportowych? Które świadczenia nabyte częściowo odpłatnie są wyłączone z przychodów?

Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2005 roku w ustawie pojawiły się nowe definicje „świadczenia częściowo odpłatne” oraz „rzeczy i prawa częściowo odpłatne”. Są one wskazówką, jak ustalać dochody ze świadczeń, w przypadku gdy podatnik zastosował do nich ceny inne niż rynkowe. Wprowadzenie tych regulacji powoduje, że organy podatkowe mogą określić przychód u nabywcy świadczenia, rzeczy lub praw nabytych częściowo odpłatnie.
Termin „świadczenie” został zdefiniowany w przepisach prawa cywilnego i zgodnie z art. 353 kodeksu cywilnego oznacza przedmiot stosunku zobowiązaniowego, który wyraża się obowiązkiem określonego zachowania się przez podmiot zobowiązany.
Świadczenia częściowo odpłatne są kategorią przychodów ustalaną wyłącznie dla celów podatkowych. Przedmiotem tych świadczeń, przy zachowaniu częściowej odpłatności, mogą być:
- wykonane usługi,
- oddane do używania rzeczy,
- użytkowanie lokalu lub nieruchomości.
Ustalenie wartości świadczeń częściowo odpłatnych
Przepis art. 12 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) stanowi, że wartością świadczeń częściowo odpłatnych, która stanowi przychód podatnika, jest różnica między wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przez pojęcie świadczenia częściowo odpłatne należy rozumieć te wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, na przykład poprzez obniżenie ceny za świadczone usługi poniżej ich wartości rynkowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00