Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-07

Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego a zaliczenie do kosztów wierzytelności nieściągalnej

Czy każde postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego może być przesłanką zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów?

Dariusz Surówka
aplikant adwokacki
O fakcie zaistnienia wierzytelności nieściągalnej możemy mówić wtedy, gdy pomimo podjęcia przez wierzyciela kroków mających na celu wyegzekwowanie tej wierzytelności, nie uzyskuje on jej zaspokojenia. Trudności w wyegzekwowaniu wierzytelności pojawiają się w każdym rodzaju działalności handlowej. Egzekucja zazwyczaj jest bezskuteczna z powodu braku majątku dłużnika, z którego można by zaspokoić roszczenia wierzyciela.
Przedsiębiorcy-wierzyciele, którzy po wyczerpaniu określonych środków nie uzyskali zaspokojenia swoich roszczeń, mogą zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć takie wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu. Jest to jednak wyjątek od reguły zapisanej ww. artykule, tak więc możliwość taka wystąpi po spełnieniu określonych przesłanek, tj. zarachowaniu wierzytelności jako przychodu należnego zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. oraz udokumentowaniu nieściągalności wierzytelności zgodnie z art. 16 ust. 2 u.p.d.o.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00