Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-03

Praca najemna - umowa polsko-niemiecka

W kolejnej części cyklu dotyczącego umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zajmujemy się dochodami z pracy najemnej. Dochody z pracy najemnej są jednym z najczęściej spotykanych rodzajów dochodów uzyskiwanych za granicą. Problematyka ta warta jest dokładnej analizy, zwłaszcza iż zagadnienia te dotyczą nie tylko osób wykonujących pracę na terytorium innego państwa, lecz również pracodawców, którzy często na podstawie wewnętrznych przepisów podatkowych zobowiązani są do poboru podatku od dochodów uzyskanych z pracy najemnej. Punktem wyjścia dla naszych rozważań będzie umowa, jaką Polska zawarła z Niemcami.

Katarzyna Kaczor
Rödl & Partner
W którym państwie opodatkować dochody uzyskane przez polskiego rezydenta w Niemczech? W jaki sposób na opodatkowanie tych dochodów wpływa tzw. klauzula 183 dni?
Regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pracy najemnej zawiera artykuł 15 umowy z 14 maja 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku pomiędzy Polską a Niemcami. Umowa ta ma zastosowanie od 1 stycznia 2005 r. i zastąpiła obowiązującą dotychczas umowę z 18 grudnia 1972 r. (Dz.U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.).
W nowej polsko-niemieckiej umowie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, podobnie jak w samej Konwencji Modelowej OECD i w innych zawieranych przez Polskę umowach, brak jest definicji pracy najemnej. Komentarz do Konwencji Modelowej OECD jako usługi najemne wylicza przykładowo usługi przedstawicieli handlowych, pracowników budowlanych, inżynierów itd., w zakresie, w jakim wynagrodzenie tych osób nie dotyczy postanowień innych artykułów (np. artyści i sportowcy, renty i emerytury). Z pracą najemną mamy jednak, co do zasady, do czynienia, gdy pracownik w związku z wykonywaniem pracy podlega poleceniom i wskazówkom pracodawcy i zazwyczaj zostaje włączony w strukturę zakładu tego pracodawcy.
Przyjmuje się, że wynagrodzenia za pracę najemną obejmują nie tylko świadczenia pieniężne, lecz również wszelkiego rodzaju nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez pracownika w związku ze świadczeniem pracy dla pracodawcy. I tak przykładowo, wynagrodzenie za pracę najemną mogą stanowić również nieodpłatne udostępnienie mieszkania pracownikowi, nieodpłatne korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego dla celów prywatnych, dodatkowe ubezpieczenia opłacane za pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00