Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-11-21

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Na czym polegają nowe zasady „czynnego żalu”? Jakie są nowe rodzaje karalnych przestępstw skarbowych?

Andrzej Szymański
Uchwalona 28 lipca 2005 r. nowelizacja kodeksu karnego skarbowego przewiduje znaczące zaostrzenie odpowiedzialności karnej, w szczególności za przestępstwa gospodarcze. Ustawa wydłuża również okresy przedawnienia czynów zabronionych oraz wprowadza nowe typy przestępstw. Uchwalona ustawa jest bardzo obszerna, dlatego ograniczymy się do omówienia zmian najważniejszych.
Nowe zasady „czynnego żalu”
Duże zmiany dotyczą tzw. czynnego żalu. Na zaniechanie ukarania może liczyć jedynie sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, jeżeli po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu, i tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Sejm rozstrzygnął również jednoznacznie, kiedy sprawca nie może skorzystać z dobrodziejstwa zaniechania jego ukarania. Przesłankami tymi są:
• kierowanie wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
• wykorzystanie uzależnienia innej osoby od siebie, polecenie jej wykonania ujawnionego czynu zabronionego,
• zorganizowanie grupy albo związku mającego na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo kierowanie taką grupą lub takim związkiem, chyba że zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00