Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-01-10

Podpis na fakturze a jej wartość dowodowa

Jednym z podstawowych elementów systemu podatku od towarów i usług są faktury. Ustawa z 11 marca 2004 r. oraz przepisy wykonawcze do niej w zasadzie utrzymują większość rozwiązań dotyczących wystawiania faktur, jakie zawierała poprzednia ustawa i jej przepisy wykonawcze. Wprowadzono jednak kilka istotnych nowości, do których zalicza się między innymi zniesienie obowiązku podpisywania faktur przez ich odbiorców oraz wystawców. Zmiana ta w sposób istotny wpływa na wartość dowodową faktury VAT w obrocie prawnym.

Jacek Glos
Faktura VAT jest dokumentem mającym znaczenie nie tylko dla celów VAT, ale także pozostałych podatków. Chodzi tutaj zwłaszcza o podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych, gdzie stanowią one podstawowy dowód księgowy. Kwestią budzącą liczne wątpliwości jest brak nowelizacji przepisów dotyczących dokumentacji rachunkowo-podatkowej w ślad za zmianą przepisów ustawy o VAT. Aby dokumentacja księgowa stanowiła wiarygodny dowód przeprowadzenia operacji gospodarczych, musi spełniać sprecyzowane wymagania1, które zostały ściśle określone w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości2. Problem ten dotyczy przede wszystkim podmiotów prowadzących księgi rachunkowe, gdyż w przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów wystarczające jest, aby dowód księgowy w postaci faktury VAT był wystawiony zgodnie z przepisami ustawy o VAT.
Ustawa o rachunkowości nadal jednak wymaga, w art. 21 ust. 1 pkt 5, aby dowód księgowy zawierał między innymi podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów. Wymóg ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Jeśli dowód nie dokumentuje przekazania lub przejęcia składnika majątkowego, przeniesienia prawa własności lub użytkowania wieczystego gruntu albo nie jest dowodem zastępczym, to podpis wystawcy i odbiorcy dowodu księgowego nie jest wymagany i może zostać zastąpiony znakami zapewniającymi ustalenie tych osób.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00