Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-17

Leasing operacyjny - sprzedaż samochodu korzystającemu

Użytkuję samochód ciężarowy w leasingu operacyjnym od 1 stycznia 2003 r. Chciałbym wykupić ten samochód z leasingu z końcem grudnia 2005 r. Jakie są skutki podatkowe takiego wykupu? Czy nie ma przeszkód, aby tak wykupiony samochód sprzedać następnie osobie trzeciej?
Do 1 października 2001 r. organy podatkowe po przeanalizowaniu warunków umowy leasingu, która w polskich przepisach była wtedy umową nienazwaną, i po zbadaniu rzeczywistego zamiaru stron mogły dojść do wniosku, że podatnik zawarł umowę leasingu finansowego, a nie operacyjnego, i odmiennie ocenić skutki podatkowe takiej umowy.
Organy podatkowe oceniały przede wszystkim wysokość czynszu leasingowego w trakcie trwania umowy oraz cenę sprzedaży przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
W obecnym stanie prawnym1 przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której finansujący oddaje korzystającemu do odpłatnego używania na warunkach określonych umową podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Warunki leasingu operacyjnego
Aby umowa została określona mianem umowy leasingu operacyjnego, muszą zostać łącznie spełnione warunki:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00