Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-04-18

Czy działalność rolnicza jest wyłączona z podatku?

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego rodzi obowiązek w podatku dochodowym? Czy dopłaty bezpośrednie do gruntów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Marcin Banasik
Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego.
To oznacza, że generalnie działalność rolnicza nie podlega przepisom omawianej ustawy, poza jedną z form tej działalności, jaką są działy specjalne produkcji rolnej.
Co jest działalnością rolniczą?
Działalnością rolniczą w rozumieniu u.p.d.o.p. jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą, licząc od dnia nabycia, co najmniej:
1) miesiąc - w przypadku roślin,
2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. posiada grunty rolne, które wydzierżawia na cele rolnicze oraz płaci podatek rolny. Zdaniem spółki, posiadając grunty rolne, powinna być ona traktowana jako gospodarstwo rolne, a uzyskane przychody z dzierżawy gruntów rolnych - jako przychody z działalności rolniczej wyłączone z podatku dochodowego od osób prawnych. Czy tak?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00