Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-16

Rozliczanie przychodu przy świadczeniach przedemerytalnych

W jakiej wysokości wykazać przychód w zaświadczeniu, aby nie narazić na szkodę pracownika? Ile może dorobić osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego?

Piotr Kruszalski
Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych mogą podjąć zatrudnienie lub inną działalność zarobkową, ale - podobnie jak większość emerytów i rencistów - nie mogą dorabiać bez ograniczeń. Odpowiednie przepisy przewidują dla nich dwa progi zarobkowe. Ich przekroczenie powoduje skutek w postaci zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia bądź zasiłku. Pierwszy z tych progów to tzw. dopuszczalna kwota przychodu wynosząca 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych). Druga kwota to tzw. graniczna kwota przychodu wynosząca 70 proc. wspomnianego wynagrodzenia.
Kiedy trzeba zawiadomić o przychodzie?
Osiąganie przychodu przez osobę uprawnioną do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego rodzi określone obowiązki informacyjne wobec ZUS. Po pierwsze, osoba taka musi o tym fakcie niezwłoczne zawiadomić właściwą jednostkę ZUS wypłacającą świadczenie, podając również konkretną wysokość przychodu. Po drugie, po zakończeniu danego roku rozliczeniowego, w terminie do końca maja, musi poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w całym poprzednim roku rozliczeniowym (czyli od 1 marca do końca lutego następnego roku kalendarzowego).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00