Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-01-19

opinia

Kolejna próba uporządkowania przestrzeni

Reforma planowania przestrzennego ma już kilkunastoletnią historię. Wszystkie rządy rozpoczynały prace nad projektem ustawy w tej sprawie, ale żadnemu nie udało się ich zakończyć. Czy tym razem będzie inaczej?

Do 18 organizacji samorządowych i branżowych trafiło pismo Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w którym prosi o uwagi i propozycje dotyczące ogólnych założeń reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Resortowi zależy na opiniach praktyków, ale chce też wysondować, które z przygotowanych rozwiązań są zgodne z oczekiwaniami zainteresowanych, a które mogą być przez nich kontestowane i dlaczego.

Planowanie przestrzenne bowiem zawsze wzbudza emocje. Przekonało się o tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, gdy w 2017 r. przedstawiło projekt ustawy inwestycyjnej, która zakładała m.in. likwidację możliwości budowania na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wtedy ten pomysł storpedował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), który zarzucił ministerstwu, że jego pomysły mogą mieć katastrofalne skutki dla budownictwa mieszkaniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00