Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-02-15

Korekta cen transferowych wciąż pełna wątpliwości

Rozstrzygnięcie, z jakim rodzajem korekty mamy do czynienia, staje się potrzebą palącą, gdyż nieubłaganie zbliża się czas złożenia zeznań podatkowych. Przy czym należy pamiętać, że formularz CIT-8 wymaga od podatnika potwierdzenia, że dokonał on w roku podatkowym korekty cen transferowych, spełniającej warunki z art. 11e ustawy o CIT. Dokonane teraz potwierdzenie będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości, kiedy to podatnik będzie składał TPR - oczywiście jeśli taki obowiązek go dotyczy.

Korekta cen transferowych jako mechanizm, który od lat jest wykorzystywany w rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności zaś w grupach międzynarodowych, niezmiennie dostarcza wielu wątpliwości co do podatkowo poprawnego ich ujęcia. Przełomowy w tym względzie okazał się rok 2019, w którym ustawodawca wprowadził do polskiego systemu prawnego instytucję korekty cen transferowych, dając niejako przyzwolenie do jej stosowania przez podatników. Ukłon fiskusa został jednak obwarowany warunkami, które muszą być dochowane, by z takiego rozwiązania można było skorzystać.

Przepisem wprost regulującym instytucję korekty cen transferowych jest art. 11e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 225; dalej: ustawa o CIT) oraz odpowiednio art. 23q ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 255; dalej: ustawa o PIT). W dalszej części artykułu ograniczono się do przepisów ustawy o CIT, jednakże jego treść można odpowiednio odnieść do ustawy o PIT.

Korekta cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (dalej: KCT11e) jest ujmowana wstecz, tzn. odpowiednio poprzez zmniejszenie lub zwiększenie:

  • przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, którego ta korekta dotyczy - w przypadku korekty przychodów;
  • kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, którego ta korekta dotyczy - w przypadku korekty kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00