Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2021-03-01

W jaki sposób ustalić odroczony podatek dochodowy

Nasze biuro dla obsługiwanej spółki ustala odroczony podatek dochodowy. Mamy wątpliwość, czy powinien być on ujmowany od kosztów doradztwa i innych tzw. licencyjnych oraz kosztów finansowania zewnętrznego, które przekraczają limity?

Celem ustalania odroczonego podatku dochodowego jest pokazanie w sprawozdaniu finansowym przyszłych konsekwencji podatkowych dziś ujmowanych w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych.

Skąd ta potrzeba

Odroczony podatek dochodowy to efekt tego, że następuje rozbieżność przede wszystkim w czasie, ale i w tytułach rozpoznawania przychodów i kosztów w rachunkowości oraz podatku dochodowym od osób prawnych. Oczywiście ze względu na podejście bilansowe, jakie obowiązuje od 2002 r., na przychody i koszty patrzy się obecnie poprzez pryzmat ich wpływu na wycenę bilansową aktywów i pasywów. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, mówiąc najprościej, pokazuje podatek, o którym dziś wiemy, że prawdopodobnie stanie się zobowiązaniem podatkowym w przyszłości. Z kolei aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedlają wynikającą z bieżących zdarzeń, prawdopodobną kwotę podatku dochodowego, który zostanie „zaoszczędzony” w przyszłości. Rezerwy tworzone są w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi. Zaliczamy do nich nie tylko sytuacje, gdy w wartość księgowa aktywów jest niższa od wartości podatkowej aktywów lub gdy wartość księgowa składników pasywów jest wyższa od ich wartości podatkowej, lecz także sytuacje, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego rozpoznajemy w związku z odliczeniami, które nie są ujmowane bezpośrednio jako składniki aktywów czy zobowiązania, ale zgodnie z przepisami prawa podatkowego pomniejszą nam podstawę opodatkowania w kolejnych okresach. Najczęściej chodzi tu o straty podatkowe czy ulgi inwestycyjne. Ale takich przykładów jest więcej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00