Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-06

Kazus Rzeszowa. Prezydent zrzekł się mandatu i był 21-dniowy pat

Dopóki premier nie wyznaczy osoby pełniącej obowiązki włodarza, w urzędzie brakuje osoby, która może podejmować decyzje. Przykład? Rezygnacja Tadeusza Ferenca

O legislacyjnych wątpliwościach związanych ze zmianą warty we władzach gminy w środku kadencji pisaliśmy już w dodatku Samorząd i Administracja nr 52 z 17 marca br. w artykule „Status p.o. włodarza w luce prawnej od lat. Kolejne rządy jednak nic z tym nie robią”. Po tej publikacji do redakcji napisał przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec i zasygnalizował kolejne problemy związane z rezygnacją prezydenta, wynikające m.in. z nieprecyzyjności przepisów określających dzień wygaśnięcia mandatu. Utrudnia to ustalenie momentu odwołania wicewłodarzy i powoduje chaos decyzyjny. W ocenie Andrzeja Deca konieczna jest szybka interwencja ustawodawcy. A nasza próba odpowiedzi na pytania postawione przez przewodniczącego to potwierdza.

problem 1: którego dnia wygasa mandat włodarza

Zgodnie z art. 292 par. 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1319; dalej: k.w.) pisemne zrzeczenie się mandatu powoduje jego wygaśnięcie. Skutek ten stwierdza komisarz wyborczy w drodze postanowienia. - I tu pojawił się pierwszy problem: z jakim dniem to wygaśnięcie mandatu następuje: złożenia rezygnacji, jej dostarczenia do komisarza wyborczego czy opublikowania w dzienniku urzędowym województwa postanowienia komisarza wyborczego? - pyta Andrzej Dec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00