Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-04-11

Jak prawidłowo rozliczyć import usług doradczych do Polski z innego kraju Unii Europejskiej

TEMAT: Nabycie usług od zagranicznej firmy

PROBLEM: W jaki sposób ująć transakcję w JPK_V7M i rozliczyć w CIT

Klientem naszego biura rachunkowego jest spółka z o.o. X (podatnik VAT czynny i VAT UE). Jest to firma produkcyjna, która prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną VAT (sprzedaż krajowa i wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów). Spółka 6 kwietnia 2021 r. nabyła od niepowiązanej belgijskiej firmy Y (podatnik VAT i VAT UE w Belgii) usługi związane z doradztwem w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi za 20 000 zł. Na udokumentowanie tych usług usługodawca wystawił 7 kwietnia 2021 r. belgijską fakturę na kwotę 20 000 zł (bez belgijskiego VAT). Spółka otrzymała tę fakturę elektronicznie 7 kwietnia 2021 r., a zapłaty dokonała 12 kwietnia 2021 r. przelewem na belgijski rachunek bankowy firmy Y.

Siedziba działalności gospodarczej X znajduje się w Polsce, a poza naszym krajem nie posiada ona stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei siedziba działalności gospodarczej usługodawcy znajduje się w Belgii, a w Polsce nie ma on stałego miejsca działalności gospodarczej. Usługi doradcze zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej X, ale nie można ich powiązać z konkretnymi przychodami. Rokiem podatkowym spółki X jest rok kalendarzowy, a właściwa dla niej jest stawka CIT 19 proc. X nie posiada certyfikatu rezydencji belgijskiego kontrahenta. Spółka opłaca VAT i zaliczki na CIT na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak powinna rozliczyć import usług doradczych na gruncie VAT oraz CIT? ©℗

VAT

Podatek należny

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Z kolei przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00