Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-04-14

Poradnia ubezpieczeniowa

Jak oskładkować zwrot pożyczki cywilnoprawnej otrzymanej przez pracownika

Czy można podważyć podleganie ubezpieczeniom społecznym w odwołaniu od decyzji zadłużeniowej

Na jakich zasadach ZUS może zażądać składek za zleceniobiorców

Dlaczego pracownik na urlopie wychowawczym nie ma prawa do zasiłku chorobowego z etatu

W 2020 r. udzieliłem pracownikowi prywatnej pożyczki w wysokości 4 tys. zł. Z powodu kolejnych kłopotów finansowych wciąż nie może jej spłacić. Gotów jest jednak wykonać dodatkowe obowiązki poza umową o pracę, np. dozorować teren firmy. Czy będzie to miało wpływ na składki?

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę pożyczki w znaczeniu cywilnoprawnym. Z art. 720 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wynika, że przez tego rodzaju umowę dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Pożyczka została udzielona pracownikowi poza stosunkiem pracy, nie można więc rozpatrywać jej zwrotu w kontekście stosunków pracowniczych. Istnienie tej umowy ma charakter cywilnoprawny. Kodeks cywilny przewiduje m.in. możliwość zwolnienia z długu pożyczkobiorcy. Może mieć tu zastosowanie mechanizm z art. 453 k.c., gdzie postanowiono, że jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednak gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży. W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że poprzez spełnienie innego świadczenia zamiast pierwotnego (wynikającego z umowy) dochodzi do osiągnięcia przez dłużnika korzyści. Wskazany przepis pozostaje w związku z art. 508 k.c., z którego z kolei wynika, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00