Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-05-15

Opodatkowanie silosów. Optymizm przedwczesny, potrzebna uchwała?

W marcu NSA uznał, że funkcja takich obiektów nie ma znaczenia. Właśnie ukazało się pisemne uzasadnienie do tego przełomowego wyroku. Jednak w kolejnej sprawie sąd i tak poszedł utartą ścieżką

Chodzi o wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 marca br. (sygn. akt III FSK 3294/21). Z uzasadnienia do niego wynika, że jeśli dany obiekt budowlany spełnia cechy budynku z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 401; dalej: u.p.o.l.), a więc jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, to należy go opodatkować od powierzchni użytkowej. W takim przypadku funkcja i wyposażenie obiektu nie mają znaczenia. Nie powodują więc, że budynek staje się budowlą.

- Wyrok należy ocenić jako przełomowy, ponieważ po raz pierwszy NSA w jednoznaczny sposób uwzględnił w swoim orzecznictwie tezę wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 48/15) - przyznaje dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w zespole ds. podatku od nieruchomości Deloitte. Zgadza się z nim Aleksander Jarosz, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC, i dodaje, że wyrok przełamuje dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych, zgodnie z którą właściwie sama nazwa własna obiektu (zbiornik, silos) oraz jego funkcja skutkowały automatyczną kwalifikacją do kategorii budowli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00