Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-23

Wsparcie z tarcz antykryzysowych z podatkowymi haczykami

W trakcie epidemii COVID-19 wprowadzanie kolejnych narzędzi wspierających firmy musi cieszyć, natomiast brak pewności co do sposobu ich rozliczenia może zniechęcać do sięgania po udostępnione środki.

Podkreślić trzeba, że dotyczy to zarówno „zwykłych” powinności względem fiskusa, jak i związanych z korzystaniem z różnych form wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych. Niestety, analiza skutków fiskalnych różnych form pomocy finansowej dla przedsiębiorców ujawnia zaś - delikatne mówiąc - lekki nieporządek.

Rozproszone regulacje

Z jednej strony w ustawach o podatkach dochodowych zamieszczone zostały przepisy szczególne poświęcone różnych działaniom antycovidowym oraz skutkom korzystania ze wsparcia (w tym zwolnienia od podatków), z drugiej zaś w unormowaniach szczególnych dotyczących kolejnych form wsparcia, tj. w przepisach ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z2021 r. poz. 694; dalej: ustawa o COVID-19), prawodawca w niektórych przypadkach wprowadza wyłączenie przychodowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00