Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-06-01

Centralizacja bez pieniędzy niczego nie zmieni

Rząd planuje restrukturyzację polskiego szpitalnictwa. Według niego wielowładztwo doprowadziło do sporów kompetencyjnych i nieskoordynowanej opieki nad pacjentem. Plany budzą kontrowersje i obawy o to, czy aby na pewno rozwiążą problemy placówek medycznych

Ministerstwo Zdrowia planowało dotychczas trzy warianty centralizacji: całkowitą - przez przekazanie szpitali pod nadzór MZ, częściową, w której szpitale pozostawałyby także pod zarządem marszałków województw, oraz połączoną z restrukturyzacją długu. Ostatnie doniesienia wskazują, że najbardziej prawdopodobna wydaje się koncepcja częściowego nadzoru. Szpitale powiatowe dalej pozostałyby w zarządzaniu samorządów, ale rząd mógłby wprowadzić do nich swoich komisarzy.

- Rozproszenie właścicielskie to efekt reformy z 1999 r. W 2016 r. został zrobiony pierwszy krok w celu zatrzymania komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. Dwa lata później kolejny, a teraz czas na dalsze - uważa Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki i były minister zdrowia. Zaznacza, że wielowładztwo nie sprzyja zarządzaniu, lecz konkurencji. Sprawia, że zaczyna dominować nad koordynacją, czego konsekwencje ponoszą pacjenci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00