Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-16

Ta nowela zamyka reprywatyzację z dnia na dzień. Całą, nie tylko dziką

Co oznacza brak możliwości stwierdzenia nieważności decyzji po 10 latach od jej wydania? Które postępowania będą umorzone z mocy prawa? I dlaczego nie będzie można podważyć uwłaszczenia się PRL-owskiej nomenklatury na państwowym majątku - wyjaśnia dr Marcin Włodarski z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy

fot. Wojtek Górski

Marcin Włodarski z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, która jest przyczyną konfliktu między Polską a Izraelem. Jej skutki odczuje jednak każdy Polak, który domaga się na drodze administracyjnej stwierdzenia nieważności decyzji. Niemożliwe będzie wszczęcie postępowania administracyjnego w kierunku stwierdzenia nieważności, jeśli od dnia wydania decyzji minęło 30 lat. Co to oznacza?

To, że nie tylko nie będzie można wszcząć nowych postępowań, ale też umorzone zostaną wszystkie postępowania będące w toku dotyczące tego typu decyzji. Innymi słowy, państwo polskie po raz kolejny skrzywdzi osoby, które zostały w przeszłości skrzywdzone rażąco sprzecznymi z prawem decyzjami administracyjnymi i próbowały to wykazać. Nie chodzi tu tylko o reprywatyzację i nacjonalizację, ale o wszystkie decyzje administracyjne wydane do 1991 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00