Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-22

Fundusz inwestycyjny może stać się pułapką

Kto z odłożonych na specjalnym rachunku pieniędzy sfinansuje wartość brutto inwestycji, a potem odliczy VAT, ten na kolejne trzy lata pozbawi się prawa do wprowadzonej od 2021 r. preferencji

To skutek uchwalonych w ubiegłym roku przepisów oraz ich wykładni, którą Ministerstwo Finansów przedstawiło w odpowiedzi na pytanie DGP. Identycznie w sprawie nowych regulacji wypowiedział się wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi z 16 sierpnia 2021 r. na poselską interpelację nr 24596.

Gdy pod koniec listopada 2020 r. uchwalano przepisy o specjalnym funduszu inwestycyjnym, nikt nie przestrzegał, że ze zgromadzonych w ten sposób pieniędzy będzie można sfinansować tylko wartość netto inwestycji. Nie zapisano tego wprost w nowelizacji (Dz.U. z 2020 r. poz. 2122), nie poświęcono temu ani zdania w uzasadnieniu do niej. Fundusz inwestycyjny przedstawiano w samych superlatywach jako alternatywę dla estońskiego CIT.

Podstawową korzyścią jest tu możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów odpisu na fundusz. Nie trzeba czekać, aż pieniądze zostaną wydane. Wystarczy przekazać ubiegłoroczny zysk na kapitał rezerwowy, a w nim wyodrębnić fundusz inwestycyjny (jak to zrobić - piszemy dziś na B4).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00