Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-08-25

Przy przejściu z etatu na B2B trzeba uważać na usługi dla byłego pracodawcy

Ich wykonywanie może pozbawić nie tylko prawa do ulg składkowych, lecz także podatku liniowego i zryczałtowanego. Może się okazać, że oszczędności wcale nie są duże

Pracownik otrzymuje jako wynagrodzenie netto ok. 60 proc. kwoty, którą ponosi pracodawca na jego zatrudnienie, bo ok. 40 proc. stanowią podatek dochodowy, składki do ZUS i ewentualne wpłaty na PPK. Inaczej jest w przypadku działalności gospodarczej, w ramach której można obniżyć podatek dochodowy, a składki płaci się od zadeklarowanej kwoty, która nie zwiększa się wraz z wysokością wynagrodzenia. Tym samym im wyższe wynagrodzenie, tym bardziej opłacalnej jest przejście na działalność gospodarczą. Oczywiście niskie składki oznaczają w przyszłości bardzo niskie świadczenia.

Dlatego też wiele osób decyduje się na wykonywanie umów o współpracy zawieranych w ramach działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie ma też wady - przede wszystkim nie mają zastosowania przepisy prawa pracy i wynikające z niego normy ochronne, co jest ważne w szczególności dla kobiet planujących ciążę. Przechodząc na popularne samozatrudnienie trzeba zdawać sobie sprawę z tych wad oraz rozważyć, czy akurat w danym przypadku będzie ono korzystne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00