Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-09-06

Dziewięć pytań o indywidualną odpowiedzialność za śmieci w budynkach wielolokalowych

Już na jesieni gminy będą mogły podejmować uchwały umożliwiające indywidualne rozliczanie się z wytworzonych odpadów przez właścicieli lokali w zabudowie wielolokalowej, a od początku roku wprowadzać to rozwiązanie. Przepisy są jednak bardzo ogólne i mogą nastręczać trudności

Dziś, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 888; dalej: u.c.p.g.), spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa składa do gminy jedną zbiorczą deklarację śmieciową obejmującą wszystkie lokale w danym budynku. Oznacza to, że w przypadku niewłaściwej segregacji odpowiedzialność ponoszą wszyscy właściciele lokali, bo nie jest możliwe zidentyfikowanie winowajcy niewłaściwego postępowania z odpadami. Po wejściu w życie nowelizacji u.c.p.g. (w dniu, w którym zamykaliśmy numer czekała na publikację w Dzienniku Ustaw) właściciel nieruchomości i gmina będą mogli uzgodnić techniczne możliwości indywidualizacji rozliczeń.

z kim konkretnie ma nastąpić uzgodnienie?

Artykuł 2a ust. 1 u.c.p.g. wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien dokonać uzgodnienia technicznych możliwości do indywidualizacji rozliczeń z gminą. Pojawia się pytanie, z kim konkretnie miałby na ten temat rozmawiać. Czy chodzi o radę gminy, która podejmuje uchwałę? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy należy to robić z całą radą podczas sesji, a też z częścią w trakcie posiedzenia (posiedzeń) komisji? A może z przewodniczącym rady? Czy może jednak uzgodnienia należy dokonać z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), czyli organem wykonawczym ustawowo upoważnionym do reprezentacji gminy na zewnątrz? W toku prac parlamentarnych nad nowelizacją - najpierw w Sejmie, a następnie w Senacie - proponowano doprecyzowanie, że uzgodnienie ma być dokonywane z włodarzem, ale propozycja ta nie znalazła poparcia większości sejmowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00