Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-11-21

Polski Ład może wpłynąć na politykę rachunkowości

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać liczne zmiany, m.in. w CIT. Szczególnie muszą uważać jednostki posiadające nieruchomości. Zasady obowiązujące w rachunkowości będą miały wpływ na ich rozliczenia w podatku dochodowym. Powinny więc się zastanowić nad innym modelem wyceny

Przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w momencie oddawania dodatku do druku ustawa czekała na publikację w Dzienniku Ustaw; dalej: Polski Ład) będą skutkowały nie tylko nowymi rozwiązaniami podatkowymi. Mogą też wpłynąć na zasady ujmowania i wyceny niektórych aktywów w rachunkowości podmiotów stosujących przepisy zarówno ustawy o rachunkowości jak i MSR/MSSF. W szczególności dotyczy to ujmowania i wyceny nieruchomości zaliczanych przez jednostki do inwestycji.

Dwa sposoby

Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i MSR 40 „Nieruchomość inwestycyjna” (dalej: MSR 40) przewidują, iż jednostki mogą wyceniać nieruchomości zaliczone do inwestycji na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze, mogą być one wyceniane według zasad takich samych jak środki trwałe (potocznie nazywany modelem kosztu). Oznacza to, że jednostki powinny od nich dokonywać odpisów amortyzacyjnych i odpisów z tytułu utraty wartości. Z kolei według drugiego sposobu (potocznie nazywanego modelem wartości godziwej) mogą wyceniać je na dzień bilansowy według: ceny rynkowej (np. w oparciu o ceny sprzedaży bardzo podobnych nieruchomości) lub „inaczej określonej wartości godziwej” (np. metodą dochodową). Skutki zmiany takiej wartości są ujmowane jako przychody lub koszty w rachunku zysków i strat. Wtedy od takich nieruchomości nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wybór modelu wyceny jest decyzją kierownika jednostki w ramach określania przez niego polityki rachunkowości. Zasady te powinny być opisane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości i ujawniane we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego. Jednostka powinna też konsekwentnie stosować wybrany model wyceny do wszystkich swoich nieruchomości zaliczonych do inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00