Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-03-17

Zmasowana krytyka projektów dotyczących SN

Projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zaproponowany przez posłów z Solidarnej Polski może być sprzeczny z prawem UE - stwierdziło Biuro Analiz Sejmowych

Mechanizm wyłonienia nowego, znacznie okrojonego składu Sądu Najwyższego, zasady delegowania sędziów do SN, a także przewinienie dyscyplinarne polegające na oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa - m.in. te rozwiązania zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o SN, zdaniem sejmowych legislatorów, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym.

Niepochlebne opinie zebrał również prezydencki projekt zmian w ustawie o SN.

Jak mówi DGP Piotr Sak, poseł SP, pierwsze czytania w Sejmie wszystkich projektów dotyczących SN zostały wstępnie zaplanowane na następny czwartek.

Wątpliwy mechanizm

Zgodnie z propozycją posłów SP w SN miałoby orzekać zaledwie 30 sędziów. To oznacza okrojenie obecnego składu do ok. jednej trzeciej. Projekt przewiduje, że te osoby, które nadal chciałyby orzekać w SN, musiałyby złożyć oświadczenie Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich zaopiniowane pozytywnie przez ten organ kandydatury trafiałyby na biurko prezydenta, który przydzielałyby im stanowiska w jednej z dwóch nowo utworzonych izb (patrz: grafika). Pozostali sędziowie SN mają zostać przeniesieni z mocy prawa do sądów apelacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00