Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-03-18

Co muszą wiedzieć pracodawcy i urzędy cz. 1 - ważne dla pracodawców

Obowiązująca od kilku dni specustawa (czyli ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) wprowadza wiele korzystnych rozwiązań dla osób uciekających do naszego kraju przed wojną. Ułatwia im legalizację pobytu, podejmowanie pracy, daje prawo do świadczeń czy zapewnia pomoc w dostępie do edukacji. Niesie to jednak za sobą wyzwania: zarówno dla samorządów, bo to na ich barki złożono główny ciężar udzielenia wsparcia przybywającym z Ukrainy, jak i dla przedsiębiorców - potencjalnych pracodawców.

Ci ostatni bowiem, zanim zatrudnią kogoś w przyspieszonym, uproszczonym trybie, będą musieli rozstrzygnąć status legalizacyjny takiej osoby na terenie RP, a tym samym rozwikłać wiele prawnych problemów z tym związanych. Nie jest bowiem takie oczywiste, kto z uciekających przed wojną w Ukrainie podlega na pewno pod ukraińską specustawę. W dzisiejszym poradniku próbujemy to wyjaśnić. Autorzy dają wskazówki, do której grupy uchodźców przed rosyjską inwazją na pewno można zastosować specustawę, gdzie są wątpliwości i wobec kogo nowe regulacje nie będą miały na pewno zastosowania.

W dzisiejszym wydaniu ciekawe informacje znajdą także dla siebie urzędy. Pokazujemy nowe ramy prawne, w których trzeba się odnaleźć, oraz co w ich granicach można i należy robić. ©℗

Joanna Pieńczykowska

 

Chcesz zatrudnić obywateli Ukrainy? O tym musisz wiedzieć

Choć specustawa ukraińska daje im prawo do wykonywania pracy w naszym kraju bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę przez 18 miesięcy, to odpowiedź na pytanie, kto może z tego przywileju skorzystać, wcale nie jest prosta. W pierwszej kolejności należy bowiem ustalić, czy kandydat do pracy przebywa u nas legalnie.

13 marca 2022 r. weszła w życie - z mocą działającą wstecz od 24 lutego 2022 r. - ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: specustawa). Ma ona znaczenie nie tylko dla wskazanych w jej tytule beneficjentów, lecz także m.in. dla szerokiego kręgu przedsiębiorców. Oprócz prawa legalnego pobytu w Polsce wprowadziła ona bowiem dla dużej grupy Ukraińców (i, w pewnym zakresie, także dla członków ich rodzin będących obywatelami innych krajów) prawo do wykonywania pracy w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub dopełnienia podobnych formalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00