Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-01

Rozliczenie roczne przedsiębiorców

Już tylko miesiąc został na złożenie zeznania rocznego i rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r. Wprawdzie dla przedsiębiorców nie powinno to być aż tak wielkim wyzwaniem w porównaniu z tym, co - ze względu na zmiany wprowadzone przez Polski Ład - czeka ich najprawdopodobniej w przyszłym roku, nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku będzie to tylko rutynowe działanie.

Trzeba bowiem pamiętać, że część podatników podjęła w ubiegłym roku różne działania, które miały zminimalizować skutki rozwiązań wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. - niektórzy zdecydowali się np. na wcześniejsze zakończenie leasingu samochodów osobowych i ich wykup do majątku prywatnego, aby uniknąć konieczności zapłaty PIT od ich sprzedaży po upływie pół roku. W związku z tym teraz muszą rozstrzygnąć, czy opłatę za skrócenie umowy mogą uwzględnić w kosztach za ubiegły rok. Wpływ na wysokość podatku należnego za ubiegły rok będzie miała również możliwość odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, która - za sprawą Polskiego Ładu - została zniesiona od początku bieżącego roku. Wielu przedsiębiorców, chcąc zaoszczędzić na ostatniej prostej, zapłaciło składkę za grudzień jeszcze przed sylwestrem. I to mimo że termin mijał dopiero w styczniu. Wprawdzie teraz nie w każdym przypadku jej odliczenie w zeznaniu rocznym będzie możliwe, ale osoby, które poniosły stratę z działalności gospodarczej, powinny pamiętać, że to odliczenie od podatku nie jest przypisane do konkretnego źródła przychodów.

Zwracamy dziś uwagę również na to, że część nowych regulacji wprowadzonych przez Polski Ład ma zastosowanie retrospektywne do dochodów uzyskanych od początku 2021 r. I tak już przy składaniu PIT-ów za 2021 r. ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać małżonkowie, którzy w trakcie ubiegłego roku zawarli związek małżeński i pozostawali w nim do końca roku podatkowego. Dzięki zmianom z tej preferencji skorzystają też podatnicy, którzy wprawdzie wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, ale którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów ani nie ponieśli kosztów uzyskania przychodów z takiej działalności. Jak się okazuje, źródłem wątpliwości mogą być także inne zmiany, które zaszły w ubiegłym roku. W specyficznej sytuacji znaleźli się bowiem np. wspólnicy spółek komandytowych, które od maja 2021 r. zyskały status podatnika CIT. Nowością pojawiającą się w rozliczeniu za ubiegły rok jest także ulga e-TOLL, która pozwala odliczyć od dochodu wydatki na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. W tym przypadku oczywiście konieczne jest spełnienie określonych w ustawie warunków i pamiętajmy, że odliczenie jest możliwe tylko w zeznaniu składanym za 2021 r., bo w 2022 r. już tej ulgi nie ma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00