Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-04-28

Bez powszechnej weryfikacji

Sędziowie sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych z mocy ustawy staną się sędziami sądu powszechnego. Ale o tym, gdzie będą orzekać, zdecyduje minister sprawiedliwości

Jak informowaliśmy we wczorajszym wydaniu DGP, rząd rozpoczął prace nad przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem nowego prawa o ustroju sądów powszechnych (dalej: u.s.p.), którego głównymi celami są spłaszczenie struktury sądownictwa oraz wprowadzenie jednolitego stanowiska sędziego sądu powszechnego. Teraz opublikowano również projekt przepisów wprowadzających do tej ustawy.

Reforma czy demolka

Zgodnie z nowym u.s.p. znikną sądy rejonowe i apelacyjne. Zostaną jedynie okręgowe, do których trafiać będą sprawy pierwszoinstancyjne, zaś w II instancji orzekać mają nowo powołane sądy regionalne. W skład SO będą zaś wchodzić oddziały. Jak zapewniają projektodawcy, liczba sądów okręgowych i ich oddziałów co do zasady będzie odpowiadać aktualnej liczbie SR. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy dany oddział powstanie, podejmie minister sprawiedliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00