Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-10-10

Rozwiązania przyjęte na czas kryzysu też trzeba odpowiednio zaksięgować

Nasza firma szuka oszczędności i większość rozwiązań analizujemy pod kątem podatkowym. Boimy się, żeby nie popełnić błędu przy ich ujęciu w ewidencji. Chodzi m.in. o ulgę w VAT oraz umorzenie zaległości. Interesujemy się też factoringiem. Jakie operacje księgowe się z nimi wiążą?

Jednym ze sposobów na obniżenie obciążeń jest dziś złożenie przez przedsiębiorców wniosku o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty. W przypadku powstania zaległości podatkowej można również występować o jej umorzenie.

Samo odroczenie nie jest ujmowane w księgach rachunkowych - już zaksięgowane zobowiązanie podatkowe pozostaje nim nadal, wydłużeniu ulega jedynie termin jego zapłaty. Ważne jest natomiast prawidłowe ujęcie umorzenia. Nie powinno być ono księgowane, jak to niestety czasem ma miejsce, jako korekta kosztów działalności. Umorzony podatek lub inne obciążenia publicznoprawne są korzyścią dla przedsiębiorstwa, powinny być zatem ujęte jako „pozostałe przychody operacyjne”. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego zaległego obciążenia publicznoprawnego umorzenie dotyczy. Jest ono księgowane:

  • Wn „Rozrachunki publicznoprawne”,
  • Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.

Również jako zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych będą ujmowane umorzenia podatków, które nie są jeszcze wymagalne. Jak wskazali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wszystkie organy podatkowe będą mogły umarzać podatki - tak przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej opisaliśmy w artykule „Będą zmiany w przedawnieniu, blokowaniu kont, zapłacie i zwrocie podatku” (DGP nr 132/2022). Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, to decyzję o umorzeniu podatku lub jego części będzie mógł podjąć zarówno naczelnik urzędu skarbowego, jak i wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00