Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-18

Problem z wyliczaniem kosztów egzekucyjnych nadal istnieje

W obecnym stanie prawnym urzędy skarbowe mogą nadal wystawiać kilka, a nawet kilkanaście tytułów wykonawczych dla należności o jednorodnym charakterze. Wskutek tego dłużnik płaci więcej z tytułu opłat manipulacyjnych i egzekucyjnych

Nie zmieniła tego kompleksowa nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która weszła w życie 20 lutego 2021 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1553).

Problem dostrzegają eksperci. Uspokajają, że tego typu sytuacje nie są masowe, ale - jak mówią - nie należy ignorować samego zjawiska.

- Prowadzenie odrębnych postępowań, które narażają dłużnika, a czasem nawet wierzyciela na niepotrzebne koszty egzekucyjne, nie jest sytuacją pożądaną i powinien się do niej odnieść Naczelny Sąd Administracyjny - mówi doradca podatkowy Marek Kwietko-Bębnowski.

Nie ma uchwały

Szansa na to była 10 października 2022 r., kiedy to miała zapaść uchwała NSA - właśnie w kwestii naliczania opłat manipulacyjnych i egzekucyjnych. Formalnie miała ona dotyczyć starego stanu prawnego obowiązującego w okresie od 17 sierpnia 2016 r. do 20 lutego 2021 r. Była to jednak okazja, żeby odnieść się szerzej do kosztów egzekucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00