Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-10-18

Bez zgody KNF na finansowanie społecznościowe nie będzie transakcji crowdfundingowych

Nawet 5 mln zł grzywny mogą zapłacić platformy crowdfundingowe, które po 10 listopada 2022 r. będą prowadzić swoją działalność bez wymaganego zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego. To ostatni dzwonek, by wystąpiły o nie i uniknęły wysokiej kary

Platformy crowdfundingowe mogą działać na obecnych zasadach jeszcze tylko nieco ponad trzy tygodnie. Taki krótki okres przejściowy zostawił przedsiębiorcom prowadzącym platformy polski ustawodawca, wprowadzając 29 lipca w życie ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (dalej: ustawa o crowdfundingu).

Jeśli wcześniej wystąpili oni o stosowne zezwolenie do KNF i już je uzyskali, to mają się stosować do nowych przepisów (w zależności od tego, co nastąpiło wcześniej). Jeśli po okresie przejściowym platforma będzie działać bez zezwolenia KNF, to zapłaci wspomnianą grzywnę w wysokości do 5 mln zł. Wyraźnie wskazują na to art. 37 ust. 1 ustawy o crowdfundingu oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937 (dalej: rozporządzenie ECSP).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00