Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-03

Trzeba przypominać, że mamy do czynienia z żywym człowiekiem

Maciej Czajka: Gdy ktoś trafi w młyny wymiaru sprawiedliwości, a szczególnie organów ścigania, w formie tymczasowego aresztowania, to wydostać się stamtąd jest mu bardzo trudno

dr Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie

dr Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie

Czy tymczasowe aresztowanie jest w Polsce nadużywane?

Byłem niemal pewny, że zada pan to pytanie. Muszę odpowiedzieć, że nie wiem. Jako sędzia i obywatel nie mam pełnego przeglądu danych statystycznych i praktyki na ten temat, więc mogę bazować tylko na informacjach medialnych i innych opracowaniach. Trzeba od razu zadać sobie pytanie, czy chodzi o nadużywanie w znaczeniu ilościowym, czy jakościowym: o to, że tymczasowe aresztowanie jest stosowane w zbyt dużej liczbie przypadków, czy też że stosowanie tego środka w konkretnych przypadkach jest nieuzasadnione i areszt np. trwa zbyt długo. Wedle mojej wiedzy tymczasowe aresztowanie jest nadużywane w tym znaczeniu, że mogłoby być go mniej i mogłoby też zostać ograniczone jakościowo.

To dlatego, że zbyt chętnie o areszt wnioskują prokuratorzy, czy dlatego, że sędziowie za często się do tych wniosków przychylają? A może to i to?

Mam wrażenie, że obecna praktyka stosowania tymczasowego aresztowania to taka utarta, obowiązująca od wielu lat ścieżka, którą podążają kolejne pokolenia zarówno prokuratorów, jak i sędziów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00