Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-16

Jak rozliczyć w PIT i VAT korektę podatku naliczonego od środków trwałych w przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego

Przedsiębiorca od 1 czerwca 2014 r. świadczy usługi budowlane. W okresie od 1 czerwca do 30 listopada 2014 r. korzystał ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, a od 1 grudnia 2014 r. ma status podatnik VAT czynnego. Z dniem 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorca wybrał zwolnienie podmiotowe na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Na stanie środków trwałych ma jeden środek trwały, którego wartość początkowa przekracza 15 000 zł, tj. samochód ciężarowy (dostawczy) o dopuszczalnej masie całkowitej 4 t, który jest amortyzowany według metody liniowej z zastosowaniem ustawowej 20-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Pojazd ten był kupiony w lipcu 2019 r. od firmy Y (podatnika VAT czynnego) za 123 000 zł brutto i w tym samym miesiącu przedsiębiorca otrzymał także fakturę dokumentującą zakup. Samochód został nabyty wyłącznie na potrzeby działalności opodatkowanej, a więc VAT wynikający z otrzymanej faktury w kwocie 23 000 zł został w całości odliczony w rozliczeniu za lipiec.

Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorca zmienia jedynie zasady rozliczania VAT poprzez wybór zwolnienia podmiotowego, natomiast PIT będzie nadal rozliczać na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową - jak to czynił od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zaliczki na PIT przedsiębiorca uiszcza na zasadach ogólnych za okresy miesięczne, a VAT przed wyborem zwolnienia podmiotowego rozliczał na zasadach ogólnych za okresy miesięczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00