Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-08-09

Ostatnia szansa uratowania rozpoczętych projektów planistycznych przed... koszem na śmieci lub nowymi zasadami

Gminy muszą doprowadzić prace nad nimi co najmniej do etapu opiniowania lub uzgodnienia z właściwymi organami. W przeciwnym razie po wejściu w życie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym nie będą mogły kontynuować prac nad studiami zagospodarowania, a plany miejscowe niejednokrotnie będą musiały tworzyć od nowa

Wszystko przez przepisy przejściowe do ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał nowelizację pod koniec lipca i czeka ona obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Według planu znajdującego się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego powinna być ogłoszona najpóźniej 24 sierpnia. Co do zasady nowa ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia (z pewnymi wyjątkami). Przypomnijmy: to największa od 20 lat nowelizacja ustawy 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2023 r. poz. 977; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1506; dalej: u.p.z.p.). Niesie ze sobą rewolucję w systemie aktów planowania przestrzennego oraz procedurach planistycznych. Spowoduje m.in. wygaszenie obecnych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Gminy zostaną natomiast zobowiązane do przygotowania i przyjęcia planów ogólnych, które będą aktami prawa miejscowego.

Ramka 1

A tak będzie docelowo ©℗

Nowym narzędziem planistycznym stanie się plan ogólny – będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego. Ma on podzielić gminę na strefy planistyczne i określić dla nich katalog dopuszczalnych funkcji, maksymalną nadziemną intensywność zabudowy i jej wysokość oraz udział powierzchni biologicznie czynnej. Na przyjęcie planów ogólnych gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. wygasną dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zagadnienia strategiczne i kierunkowe, w tym kreowanie polityki przestrzennej gminy, będą uwzględniane w strategii rozwoju lokalnego lub ponadlokalnego, natomiast zasady realizacji polityki przestrzennej znajdą się w planie ogólnym gminy (w zwięzłym dokumencie o krótkiej liście ustaleń).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00