Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-06

procedura cywilna

Chaos w składach drugoinstancyjnych trwa

Sąd Najwyższy, stwierdzając niekonstytucyjność przepisu mówiącego o składach jednoosobowych w sądach odwoławczych, przekroczył swoje kompetencje – uznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Choć od wydania przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN głośnej uchwały (sygn. akt III PZP 6/22) minęły już ponad cztery miesiące, to praktyka w sądach powszechnych w kwestii liczebności składu orzekającego w II instancji nadal pozostaje niejednolita – wynika z przeglądu orzecznictwa oraz sondy, którą przeprowadził DGP.

Krytyka SN

Przypomnijmy, IPiUS SN 26 kwietnia br. wydała uchwałę, w której uznała za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w II instancji w składach jednoosobowych. Jak napisał podejmujący ją skład siódemkowy, zakwestionowany przepis tzw. ustawy covidowej (patrz: grafika) „ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, ponieważ nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego i prowadzi do nieważności postępowania”. Uchwale została nadana moc zasady prawnej, a przyjęta w niej wykładnia prawa zaczęła obowiązywać od dnia jej podjęcia. Oczywiście tego typu uchwały wiążą bezwzględnie tylko wszystkie składy orzekające SN. Przyjęło się jednak, że ze względu na autorytet SN często znajdują one zastosowanie również przed sądami powszechnymi. Okazuje się jednak, że akurat w przypadku opisywanej uchwały IPiUS SN nie do końca tak jest.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00