Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-16

oświata

Kuratorzy chcą, żeby w prywatnych szkołach psychologowie pracowali dłużej

Organy nadzoru pedagogicznego domagają się, aby psychologowie, pedagodzy i inni specjaliści byli zatrudniani w szkołach i przedszkolach nienależących do samorządów na więcej godzin niż w samorządowych. A to dlatego, że nie dotyczy ich pensum z Karty nauczyciela

Przepisy nie przewidują wprost, jak przeliczać minimalne części etatu, na które szkoła niesamorządowa musi zatrudniać psychologów, pedagogów i innych specjalistów, na godziny pracy. A jak się okazuje, organ nadzoru pedagogicznego może mieć na ten temat inne zdanie niż dyrektor placówki.

Do jednej ze szkół w województwie podkarpackim chodzi ok. 180 uczniów. Placówka nie jest prowadzona przez samorząd, tylko przez podmiot prywatny. Zgodnie z art. 29 ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1116) w okresie przejściowym, tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r., przy takiej liczbie uczniów szkoła powinna mieć co najmniej 1,5 etatu dla specjalistów. Musi to być zaplanowane w ten sposób, żeby część etatu przypadająca psychologowi czy pedagogowi specjalnemu nie była mniejsza niż minimalne wymogi przewidziane w przepisach. W opisanej szkole dla psychologa powinno być nie mniej niż 0,375 etatu (25 proc. x 1,5 etatu), dla pedagoga specjalnego minimum 0,375 etatu (25 proc. x 1,5 etatu) oraz 0,75 etatu (łącznie) dla pozostałych specjalistów (pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00