Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-29

prawo pracy

Pozorowana praca zdalna

Praca online otworzyła furtkę do zatrudniania się u kilku pracodawców jednocześnie. Ci ostatni często ponosili tego negatywne konsekwencje. Może to jednak zmienić najnowszy wyrok Sądu Najwyższego, który stanowi ostrzeżenie dla nierzetelnie wypełniających swoje obowiązki pracowników

Chodzi o wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 22 listopada 2023 r. (sygn. akt I USKP 60/23, pisaliśmy o tym: „Można mieć kilku pracodawców, ale trzeba realnie pracować”, DGP nr 227/2023). Zgodnie z nim praca, jeśli nie jest faktycznie świadczona, może zostać uznana za pozorną, a taka nie daje podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Wyrok jest niekorzystny dla pracowników, co może skłonić ich do większej rozwagi przy zawieraniu kolejnych umów o pracę. Szczególnie że – jak mówią eksperci – zatrudnienie na kilku etatach czy też na podstawie umów cywilnoprawnych to dziś powszechne zjawisko. Choć znane od lat, to wyraźnie przybrało na sile podczas pandemii.

–Takie zwielokrotnienie pracy ma miejsce najczęściej w pracach zadaniowych, niewymagających stałego pobytu w siedzibie pracodawcy czy zleceniodawcy, np. w branżach prawniczej, handlowej, consultingu, pośrednictwa – zauważa Joanna Torbé-Jacko, adwokat, ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00