Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-15

aktualności

Politykę rachunkowości warto teraz na nowo uporządkować i uaktualnić

Początek roku to najlepszy moment na wprowadzenie zmian w tej dokumentacji. Zwłaszcza że ujmowanie operacji, wycena aktywów i pasywów powinny być dokonywane w ten sam sposób już od stycznia

Obecnie jest najlepszy czas na to, by się zastanowić nad koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań w polityce (zasadach) rachunkowości firmy. Przy czym wszelkie zmiany w tym zakresie powinny być przemyślane, ponieważ później będą miały wpływ na to, jaki będzie efekt zaprezentowany w sprawozdaniu finansowym. Zdecydują też o pracochłonności pracy w rachunkowości. Warto przy tym pamiętać, że choć zmiany w polityce rachunkowości co do zasady można wprowadzać w dowolnym momencie, to jednak ważne jest, aby nowe rozwiązania obowiązywały od początku roku obrotowego. Ta zasada wynika wprost z art. 8 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295 – dalej: u.r.). Potwierdza to też pkt 3.8 KSR 7 (komunikat nr 1 ministra finansów z 15 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad [polityki] rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja”, Dz.Urz. Min. Fin. z 2015 r. poz. 6), który wprost wskazuje, że nową zasadę w zakresie polityki rachunkowości jednostki stosuje się od pierwszego dnia roku obrotowego. Przy czym to kierownik jednostki ma zdecydować, czy będzie to pierwszy dzień bieżącego lub następnego roku obrotowego.

Aspekty formalne

Polityka rachunkowości musi być udokumentowana, a zatem każdą zmianę w tym zakresie należy wprowadzić w sformalizowany sposób. Przede wszystkim wymagana jest decyzja kierownika jednostki, bowiem to on zgodnie z art. 4 ust. 5 u.r. odpowiada za rachunkowość. Obowiązki kierownika dotyczące wprowadzenia aktualizacji zmian polityki (zasad) rachunkowości wynikają też wprost z art. 10 ust. 2 u.r., a sposób wprowadzenia tego typu zmian zależy od tego, czy organ będący kierownikiem jednostki jest jednoosobowy czy wieloosobowy. I tak kierownik jednostki musi w postanowieniu (kierownik to jedna osoba) lub w uchwale (zarząd wieloosobowy) wskazać, jakie zasady polityki zostają wprowadzone i od kiedy one obowiązują. Z kolei w przypadku organu wieloosobowego, kiedy zgodnie z wewnętrznymi regulacjami w jednostce została wskazana osoba odpowiedzialna za rachunkowość, wystarczy, aby to ta osoba wydała postanowienie o zmianie zasad rachunkowości (chyba że znów wewnętrzne regulacje stanowią inaczej). Co ważne, dokumentację przyjętych zasad rachunkowości powinno się ustalić i aktualizować w formie pisemnej. Należy przy tym pamiętać, że we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego ujawnia się najważniejsze zasady z polityki rachunkowości, które zastosowała jednostka, sporządzając sprawozdanie finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00