Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Opodatkowanie osób prawnych w 2001 r.

Opodatkowanie osób prawnych w 2001 r.

Najważniejsze zmiany w ustawie (cz. 2)

Kontynuujemy omawianie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W drugiej i ostatniej części omawiamy zmiany w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zwolnień przedmiotowych, dywidend, zasad dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym.

PRZYCHODY PODATKOWE

W wyniku zmiany brzemienia art. 12 ust. 1 pkt 3 do przychodów kwalifikowana została wartość przedawnionych lub umorzonych środków pozostających na rachunkach bankowych. Dodanie do art. 12 ust. 1 punktów 4a i 4b powoduje natomiast, że od 1 stycznia 2001 r. do przychodów powinny być zaliczane otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych dochody funduszu, jeżeli statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych, jak również otrzymywane przez zarządców przedsiębiorstw państwowych wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy o zarządzanie (w tym prawo do udziału w zysku przedsiębiorstwa).

APORTY

Zmiany dokonane w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą także skutków podatkowych wnoszenia do spółek wkładów niepieniężnych, zarówno pod kątem przychodów, jak i kosztów podatkowych. Skutki te uzależnione są przede wszystkim od tego, czy przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, czy też chodzi o aport w innej postaci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00