Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Ograniczenia w transakcjach między podmiotami krajowymi

Ograniczenia w transakcjach między podmiotami krajowymi

Analiza niektórych ustaw podatkowych wskazuje, iż pośrednio mogą one wpływać na treść zawieranych przez podmioty gospodarcze umów handlowych. Cel takich uregulowań prawnych może być różny. Ustawodawca może się starać w ten sposób chronić na przykład słuszne interesy państwa lub też interesy z różnych powodów mniej uprzywilejowanych przedsiębiorców.

Klasycznym przykładem tego rodzaju normy prawa podatkowego mogącego mieć wpływ na treść zawieranej umowy jest bez wątpienia art. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), określający sposób ustalania ceny transakcji przez niektóre podmioty krajowe i zagraniczne, między którymi istnieje szczególny związek gospodarczy.

W opracowaniu zostaną opisane skutki istnienia ograniczeń dla transakcji dokonywanych między podmiotami krajowymi.

POWIĄZANIA MIĘDZY PODATNIKAMI

Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy część dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczanych z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych może zostać określona w drodze oszacowania, jeżeli przedsiębiorca jako podmiot krajowy:

1) wykorzystuje swój związek z innym podmiotem krajowym, któremu przysługują ulgi w podatku dochodowym lub który, będąc osobą fizyczną, korzysta ze zryczałtowanych form opodatkowania podatkiem dochodowym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, lub

2) jest powiązany kapitałowo (tzn. dysponuje, bezpośrednio lub pośrednio, prawem głosu wynoszącym co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu) z innym podmiotem krajowym, lub

3) pozostaje w związku gospodarczym z innym podmiotem krajowym

– i w związku z istnieniem takich powiązań lub związków wykonuje świadczenia na warunkach korzystniejszych, odbiegających od warunków ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonania świadczenia, w wyniku czego nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, których należałoby oczekiwać, gdyby warunki tych świadczeń nie odbiegały od warunków ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonywania świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00