Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Moment rozpoczęcia amortyzacji nieruchomości wniesionej aportem

Moment rozpoczęcia amortyzacji nieruchomości wniesionej aportem

Na początku stycznia 2000 r. sporządzono notarialnie umowę spółki z o.o. Udziały w kapitale zakładowym miały być pokryte aportem w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej. W listopadzie 2000 r. sporządzono kolejny akt notarialny, mocą którego wspólnicy (udziałowcy) przenieśli na rzecz spółki z o.o. swoje udziały we własności nieruchomości i w prawie użytkowania wieczystego (wcześniej wchodziły one „w skład” przedsiębiorstwa spółki cywilnej). Od kiedy spółka z o.o. miała prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości, kiedy stała się właścicielem aportu i od kiedy powstał obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Problem ten nawiązuje do sprawy, którą już się zajmowałam1, z tym że dotyczy nieco innego stanu faktycznego, a mianowicie pokrycia kapitału zakładowego nowo tworzonej spółki (a nie podwyższenia kapitału). Pewne jednak uwagi wspólne wymagają tutaj przypomnienia.

Amortyzacji podatkowej podlegają wymienione w art. 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) składniki majątkowe, z wyłączeniem przypadków wskazanych w art. 16c ustawy. Jednym z kryteriów kwalifikacji składnika majątkowego jako środka trwałego podlegającego amortyzacji podatkowej jest kryterium własności – za środki trwałe w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy uważa się bowiem zasadniczo składniki stanowiące własność (lub współwłasność) podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00