Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiana funduszu emerytalnego

Zmiana funduszu emerytalnego

Dotychczas skutecznym hamulcem decyzji o zmianie funduszu emerytalnego były opłaty pobierane przez fundusz z tytułu wypłaty transferowej. Niedługo minie 2-letni okres członkostwa, który uprawnia do bezpłatnej zmiany funduszu. Ponadto na rynku funduszy występują pewne zdarzenia, które z mocy ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. Nr 139, poz. 934 ze zm.) pozwalają na zmianę otwartego funduszu emerytalnego bez konieczności uiszczania z tego tytułu jakichkolwiek opłat.

UMOWA TRANSFEROWA

Zmiana funduszu odbywa się w drodze zawarcia umowy o członkostwo w funduszu emerytalnym w celu zmiany dotychczasowego funduszu, czyli tzw. umowy transferowej i jest bardzo ważnym oświadczeniem woli. Uruchamia ono całą procedurę związaną ze zmianą funduszu.

Aby zmienić fundusz, należy zawrzeć umowę o członkostwo w nowym funduszu. Umowa ta jest sporządzona na innym formularzu niż umowa pierwszorazowa. . Wzory powyższych oświadczeń określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 8 lutego 2000 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez otwarty fundusz emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej (Dz.U. Nr 13, poz. 157).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00