Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Opodatkowanie zagranicznych dywidend przez spółki kapitałowe - cz. 2

Opodatkowanie zagranicznych dywidend przez spółki kapitałowe (cz. 2)

Kontynuując analizę tematu dotyczącego wypłaty dywidendy, należy uwzględnić skutki podatkowe wypłaty dywidendy na rzecz polskiego udziałowca spółki dominującej.

Ten etap analizy – często w literaturze pomijany – stanowi naturalną kontynuację wcześniejszych rozważań. Jego opuszczenie istotnie upraszcza analizę i jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy krajowa spółka nie ma zamiaru wypłacać dywidendy na rzecz swych udziałowców (tzn. właścicieli). W każdym innym przypadku należy uwzględnić wynikające z wypłaty dywidendy skutki podatkowe powstające u udziałowców, będących osobami fizycznymi, gdyż w efekcie końcowym to oni są właścicielami spółek kapitałowych i w myśl uznanej na rozwiniętych rynkach kapitałowych zasady shareholder value oczekują osiągnięcia odpowiednio wysokiej rentowności kapitału oddanego do dyspozycji spółki (po uwzględnieniu kosztów i opodatkowania).

W kolejnym kroku zostaną zatem przedstawione skutki podatkowe wypłaty dywidendy przez polską spółkę-matkę na rzecz udziałowca, będącego płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych przed i po 1 stycznia 2001 r. Załóżmy, że należące do niego udziały (akcje) znajdują się w jego majątku prywatnym, a on sam jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jak wiadomo, dywidenda od spółki kapitałowej z siedzibą lub zarządem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz udziałowców, będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, jest opodatkowana w sposób zryczałtowany. Stawka podatkowa, którą należy zastosować, ulega redukcji od 1 stycznia 2001 r., zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z 20 proc. do 15 proc. dywidendy brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00