Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Jak zaplanować niższe podatki

Planowanie podatkowe odgrywa niebagatelną rolę w działalności każdej firmy. Przyjęcie odpowiedniej strategii i metod działania pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych bądź przesunięcie momentu płacenia podatku. Oczywiście nie można przedstawić idealnej recepty na niższy podatek dla każdego przedsiębiorcy. Każdy przypadek należy bowiem analizować odrębnie.

NAJEM CZY UŻYCZENIE
Na potrzeby prowadzonej działalności często korzystamy z rzeczy udostępnionych przez rodzinę bądź znajomych. Nie wszyscy jednak pamiętamy, iż z punktu widzenia podatku dochodowego oddanie rzeczy do bezpłatnego używania powoduje powstanie przychodu u biorącego. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Wartość taką ustala się na podstawie cen rynkowych, a w przypadku udostępnienia lokalu bądź budynku według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu.
Tak więc podatnik korzystający nieodpłatnie z cudzej rzeczy musi wykazać z tego tytułu przychód. Dlatego też warto się zastanowić, czy dla obu stron nie będzie korzystniejsze zawarcie umowy najmu. Wprawdzie właściciel rzeczy będzie musiał wykazywać przychody z tytułu najmu (zmniejszone o koszty uzyskania przychodów), ale korzystający nie musi zwiększać przychodów, a czynsz z tego tytułu będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00