comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-18
Aspekty prawnopodatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej - artykuł dyskusyjny
Rozliczenie przychodów wspólnika występującego ze spółki cywilnej budzi wiele wątpliwości. W niniejszym artykule podejmujemy próbę ich wyjaśnienia.
CHARAKTER WNOSZONYCH WKŁADÓW
Zasady tworzenia, funkcjonowania i rozwiązywania spółek cywilnych reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z art. 860 § 1 k.c. przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, szczególnie przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wynika z tego, że wkłady wspólników mogą mieć dwojaki charakter. Po pierwsze - wspólnik może wnieść do spółki na własność rzeczy lub prawa (wkłady o charakterze praw majątkowych). Po drugie - wkład wspólnika może polegać na wniesieniu rzeczy tylko do używania lub na świadczeniu pracy.
MAJĄTEK SPÓŁKI
Zanim omówimy kwestię wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej, przyjrzyjmy się, jak powstaje i jaki charakter ma majątek spółki. Zawarcie umowy spółki cywilnej prowadzi do powstania odrębnego majątku spółki, będącego w istocie majątkiem wspólnym wspólników. Na majątek ten składają się te wkłady wniesione przez wspólników, które mają charakter praw majątkowych, oraz to, co w wyniku działalności spółki zostanie przez nią nabyte. Przez czas trwania spółki majątek spółki jest traktowany jako odrębny od majątku osobistego wspólników, a poszczególni wspólnicy mają jedynie udział w tym majątku. W czasie trwania spółki jej majątek jest nienaruszalny. Zgodnie z art. 863 k.c.:
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka