Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Wartość godziwa w świetle ustawy o rachunkowości

Rachunkowość to proces identyfikacji, pomiaru i przekazywania informacji, które są potencjalnie użyteczne dla podejmowania decyzji gospodarczych. Pomiar dotyczy przede wszystkim zasobów jednostki i źródeł ich finansowania, a także dokonań jednostki przez ujęcie przychodów i kosztów oraz ustalenie wyników działalności.

POMIAR WARTOŚCI
Pomiar jest dokonywany w mierniku pieniężnym; jest miarą wartości w rachunkowości. Pomiar wartości jest jednym z bardziej skomplikowanych problemów w rachunkowości, bowiem wartość kształtuje wiele czynników o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym. Pomiar wartości jest dokonywany w różnych momentach i służy różnym celom. Dlatego rachunkowość posługuje się różnymi systemami wartości, służącymi wycenie aktywów i pasywów oraz kosztów i przychodów, rozbudowanymi zwłaszcza w gospodarce rynkowej.
Wycenę w rachunkowości należy traktować jako proces zmierzający do ustalenia kwot pieniężnych, w których mają zostać ujęte składniki w sprawozdaniu finansowym, szczególnie w bilansie oraz w rachunku zysków i strat.
ZASADY WYCENY
Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości do podstawowych zasad wyceny, (często łączonych ze sobą), pozycji sprawozdań finansowych należą zasady:
kosztu historycznego - wycena aktywów według ceny nabycia, a zobowiązań w kwocie przyjętego obowiązku,
• - aktywa wycenione w kwocie, którą należałoby zapłacić w razie nabycia takiego samego składnika w chwili obecnej, a zobowiązania w niezdyskontowanej kwocie, która w chwili obecnej byłaby kwotą wymagającą zapłaty,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00