Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Ewidencja księgowa rozrachunków

Rozrachunki to stosunki prawne oraz prawa i obowiązki majątkowe w związku z działalnością jednostki, wynikające z jej powiązań finansowych z różnymi kontrahentami, takimi jak: odbiorcy, dostawcy, pracownicy, urzędy, instytucje oraz inne osoby prawne i fizyczne. Powiązania finansowe jednostki z tymi kontrahentami powstają m.in. jako rezultat realizacji: umów sprzedaży składników majątku, np. towarów, produktów (rozrachunki z odbiorcami i dostawcami); innych umów (o zatrudnieniu pracowników, o dzieło, zlecenia, najmu, dzierżawy itp.); przepisów prawnych dotyczących rozrachunków publicznoprawnych (np. z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych); przepisów prawnych dotyczących rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń za pracę i z innych tytułów.

KONTA ZESPOŁU „2”
Rozwiązania w zakresie ewidencji syntetycznej rozrachunków w jednostce prowadzącej rachunkowość, przyjęte we wzorcowym planie kont, opierają się przede wszystkim na podziale rozrachunków według - występujących w tej dziedzinie - rodzajów kontrahentów. W związku z tym konta zespołu 2 - Rozrachunki i roszczenia - można podzielić na grupy kont, przeznaczone do ewidencji:
1) rozrachunków z odbiorcami i dostawcami,
2) rozrachunków publicznoprawnych,
3) rozrachunków z pracownikami,
4) pozostałych rozrachunków obejmujących: pożyczki, roszczenia sporne, rozrachunki o charakterze zobowiązań jednostki (jako emitenta papierów wartościowych) wobec nabywców-posiadaczy, właścicieli tych papierów, rozrachunki wewnątrzzakładowe, tj. rozrachunki między jednostką statutową posiadającą osobowość prawną, np. przedsiębiorstwem państwowym a jej wyodrębnionymi, posiadającymi określony stopień samodzielności gospodarczej jednostkami organizacyjnymi - oddziałami, zakładami itp. oraz inne rozrachunki, np. z ubezpieczycielami prowadzącymi ubezpieczenia majątkowe z tytułu płaconych przez jednostkę składek i przysługujących jej odszkodowań, rozrachunki z udziałowcami i akcjonariuszami spółki lub członkami spółdzielni z tytułu zadeklarowanych, lecz nie wniesionych udziałów i wkładów na poczet kapitału oraz z tytułu należnej im dywidendy, rozrachunki z tytułu realizacji umów o leasing finansowy środków trwałych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00