Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Ogłoszenie upadłości podmiotu - aspekty podatkowe (cz. 2)

Przedstawiając konsekwencje, jakie rodzi upadłość jednostki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, nie sposób pominąć skutków wywoływanych po stronie wierzycieli podmiotu, którego działalność lub sytuacja majątkowa uzasadniają postawienie w stan upadłości. Dotyczą one m.in. zagadnień związanych z kwalifikowaniem do kosztów uzyskania przychodów przysługujących im względem dłużników wierzytelności, których w istocie nie są w stanie wyegzekwować.

NIEśCIĄGALNOśĆ WIERZYTELNOśCI
Co do zasady, nieściągalne wierzytelności nie stanowią kosztów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od wspomnianej reguły. Przykładowo, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w związku z jego ust. 2 - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio - na podstawie art. 12 ust. 3 - zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana m.in. postanowieniem sądu o:
- oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego lub
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00