Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zamknięcie roku podatkowego w księdze przychodów i rozchodów

Dla podatników opłacających podatek dochodowy na zasadach ogólnych, określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i prowadzących podatkową księgę na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.), zakończenie roku podatkowego zbieżne jest z zakończeniem roku kalendarzowego i wiąże się z wieloma obowiązkami, których wykonanie zapewnia w efekcie prawidłowe wyliczenie dochodu, uzyskanego w roku podatkowym.

Do obowiązków tych należy:
- sporządzenie spisu z natury,
- wycena składników majątku objętych spisem z natury,
- wpisanie spisu z natury do księgi,
- sporządzenie rocznego zestawienia (w sytuacji gdy podatnik nie dokonuje podsumowania zapisów kolejnych miesięcy narastająco od początku roku),
- ustalenie wysokości dochodu, osiągniętego w roku podatkowym.
SPORZĄDZENIE SPISU Z NATURY
W ciągu roku podatkowego podatnik dokonuje zakupu towarów i materiałów, a wydatki poniesione na ten cel zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Rzadko jednak się zdarza, aby wszystkie zakupione w roku podatkowym towary zostały odsprzedane. Najczęściej podatnik albo kupuje więcej niż sprzedaje, przez co jego stan towarów w magazynie powiększa się, albo sprzedaje więcej niż zakupił, zmniejszając w ten sposób stan magazynowy na koniec roku, w porównaniu ze stanem z początku roku. Sporządzenie zatem spisu z natury na koniec roku podatkowego i odniesienie go do stanu na początek roku oraz do wielkości zakupu towarów lub materiałów w ciągu roku podatkowego, pozwala na stwierdzenie, ile faktycznie towarów zostało sprzedanych (ile materiałów zostało zużytych do produkcji), a jaka część powiększyła albo pomniejszyła stan magazynowy z początku okresu rozliczeniowego.
UWAGA
Część wydatków, zaliczonych w ciągu roku podatkowego do kosztów uzyskania przychodów, która związana jest ze zwiększeniem posiadanego przez firmę majątku, np. w zapasach towarów czy materiałów, powiększa wypracowany przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00