Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Sprzedaż udziałów objętych w wyniku podziału spółki z o.o. (cz. 2)

W drugiej części publikacji koncentrujemy się na szczegółowych zasadach opodatkowania sprzedaży udziałów, objętych w wyniku podziału. W celu lepszego wyjaśnienia zawiłych aspektów podatkowych zagadnienie poparte jest praktycznymi przykładami.

Przychód z odpłatnego zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, objętych w wyniku jej podziału, ustala się zasadniczo tak samo, jak przychód ze zbycia jakichkolwiek innych udziałów, o czym była mowa w pierwszej części artukułu (DP nr 1/03). Przychód ten stanowi cena, określona w umowie sprzedaży udziałów, pomniejszona o wartość wydatków faktycznie poniesionych przez zbywcę na nabycie tych udziałów. Poniżej omówimy kilka szczegółowych kwestii, dotyczących skutków podatkowych zbycia wyłącznie udziałów, objętych w następstwie podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jak już powiedziano w pierwszej części, w wyniku podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej (nowo zawiązanej) i obejmują jej udziały. Podatnik może objąć udziały spółki przejmującej (nowo zawiązanej) bez obaw, że zapłaci podatek w momencie objęcia udziałów. Artykuł 12 ust. 4 pkt. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi bowiem, iż w przypadku podziału spółek kapitałowych do przychodów nie zalicza się - z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy - przychodu udziałowca spółki dzielonej, stanowiącego wartość nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00