Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Rozliczenie roczne 2002 - relacja z dyżuru

1 kwietnia br. odbył się kolejny dyżur redakcyjny poświęcony rozliczeniu rocznemu. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na zadane w jego trakcie pytania.

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI OPODATKOWANEJ W FORMIE KARTY A PRAWO DO WSPÓLNEGO ROZLICZENIA
Mój mąż prowadził działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej. Jednak na początku 2001 r. zawiesił ją, o czym poinformował urząd skarbowy. Od tego czasu mąż nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów. Ja jestem zatrudniona na podstawie stosunku pracy. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem?
W przedstawionej sprawie kluczowe znaczenie ma art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2003 r. stanowi on, iż preferencyjne zasady rozliczania nie mają zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (czyli dotyczące m.in. opodatkowania w formie karty podatkowej). Tak więc podleganie wymienionej ustawie wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia. Jednak do 31 grudnia 2002 r. przepis ten był inaczej zredagowany i stanowił, iż prawo do wspólnego rozliczenia nie przysługuje, jeżeli chociażby jeden z małżonków uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z kolei art. 7 nowelizacji z 27 lipca 2002 r. (Dz.U. Nr 141, poz. 1182) mówi, iż nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2003 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00