Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Aktualizacja wartości aktywów (cz. 1)

Jednym z podstawowych warunków prawdziwego i wiernego odzwierciedlenia stanu gospodarki jednostki w sporządzanej przez nią sprawozdawczości finansowej jest prawidłowa wycena jej aktywów. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości wartość aktywów określona jest przez ich zdolność do spowodowania w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych. Korzyści te rozumiane są jako przychody i zyski, odzwierciedlone w postaci zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru z wyłączeniem wniesienia środków przez udziałowców (art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy). Wartość aktywów przedsiębiorstwa zmienia się w czasie w związku z ich wykorzystywaniem, jak też na skutek zmiany innych okoliczności wpływających na skalę korzyści ekonomicznych uzyskiwanych z posiadanego majątku.

METODY WYCENY SKŁADNIKÓW PRZEDSIĘBIORSTWA
Metody wyceny aktywów przedsiębiorstwa są szczegółowo uregulowane przez przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694). Są one dostosowane do specyfiki poszczególnych aktywów. Niezależnie od rodzaju stosowanej metody wycena wszystkich składników majątku - zgodnie z postanowieniem art. 8 ust. 1 ustawy - musi być przeprowadzona przy zachowaniu zasady ostrożności. Konieczność uwzględniania zasady ostrożności wynika z niepewności, która towarzyszy wielu zdarzeniom gospodarczym. W myśl art. 37 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości „Założenia koncepcyjne sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych” zasada ostrożnej wyceny polega na rozwadze przy stosowaniu subiektywnych ocen potrzebnych do dokonywania oszacowań w warunkach niepewności. Aktywa i przychody nie powinny być zawyżane, a zobowiązania i pasywa nie powinny być zaniżane1.
Aktualizacja wyceny
Uwzględnianie zasady ostrożnej wyceny w praktyce sprowadza się do konieczności aktualizacji wartości aktywów - rozumianej jako korekta tej wartości. Celem tej aktualizacji jest doprowadzenie wartości aktywów do wartości najbardziej prawdopodobnej. Aktualizacja ta może sprowadzać się do:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00